Yves Saint LaurentLouis VuittonRaybanMichael KorsMiu MiuBeymenBurberryDolce&GabbanaH&MIntımıssımıVogueChanelPierre CardinMangoMassimo DuttiAlexander McQueen Michael KorsMoschinonet-a-porterPradaRalph LaurenTrendyolZaraRoberto CavalliGiorgio ArmaniVersaceGivenchyHermesHotiçBoynerCalvin KleinStradivariusFred Perry

Dekorasyonda renk seçmenin püf noktaları

26-12-2014
Bir mekanı olduğundan daha büyük ya da küçük algılamamızı; daha sıcak ve huzurlu hissetmemizi sağlayan renkler, ruh durumumuzu ve mekanları algılayış şeklimizi etkiliyor. Artık dekorasyonda kurallar bir yana atılıp, çok daha özgür bir bakış açısıyla mekanlar dekore edilse de renklerin uyumu her zaman temel bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bir mekanda kullanılacak renkleri seçmeden önce, renkleri tanımak ve etkilerini bilmek gerekiyor. Şimdi gelin gökkuşağında bir yolculuğa çıkalım, renkleri tanıyalım. Uyumlarına bir göz atalım.

Ana renkler 

Renk skalası en genel haliyle sarı, kırmızı, turuncu, mavi, yeşil, mor, lacivert olarak 7 renkten oluşuyor. Bunların 3'ü ana renk, 4'ü ise ara renkler. Doğada temel olarak tek başlarına bulunan kırmızı, sarı ve mavi ana renkler olarak sınıflandırılıyor. Bu renkler, başka renkleri karıştırılarak bulunmuyor.
Ara renkler

Ana renkleri birbirine karıştırarak bulunan renklersee 'ara renkler' olarak adlandırılıyor. Formülü şöyle: 
Sarı+ kırmızı= Turuncu
Sarı+mavi= Yeşil
Mavi+kırmızı= Mor. Mor rengi bulmak için mavi ve kırmızı eşit oranda karıştırılır. Kırmızısı çok olursa erguvan, mavisi çok olursa lacivert elde edilir.

Doğaya dikkatlice bakınca birçok rengin kırmızı, sarı ve mavinin farklı karışımları ve tonları olduğunu göreceksiniz. Siyah ve beyaz ise tamamen güneş ışınlarının yansıma biçimiyle ilgili. Işığı yansıtmadan tamamen emen cisimler siyah görülürler, yansıtan cisimlerin rengi ise beyaz olarak algılanır.


 

Zıt renkler (kontrast)

Zıt renkler birbirlerini tamamlar ve yan yana kullanıldıklarında yandaki resimde olduğu gibi mekana da canlılık katarlar. Bunun doğada da örneklerine her gün rastlarız aslında. Yeşil yapraklı kırmızı bir gül, ağaçlar arasında kırmızı çatılı bir ev, güneş batımı mavisinin içinde turuncu güneş gibi…


Renk çarkı 

Renk çarkı mavi, kırmızı ve sarı olmak üzere üç ana renkten yola çıkar. Bu çarkta yan yana ve karşılıklı gelen renkler uyumlu kombinasyonlar oluşturur.


Soğuk ve sıcak renkler 

Renk kartelası, şiddetlerine ve genel olarak insan üzerinde oluşturduğu ruhsal etkiye göre 'sıcak' ve 'soğuk' olarak ikiye ayrılır. Bu ayrımın temelinde bize ateşi ve sıcaklığı hatırlatan renklerle; sakinlik hissi verenleri kategorize etmek yatar. Enerji veren, yoğun, canlılık hissi uyandıran sıcak renklerin başında sarı gelir. Güneşin rengi sarı, renklerin en sıcağı, aydınlığı ve dışa dönük olanı. Umut duygusu taşır, toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı bulunur. Tüm dünyada taksilerin sarı olması tesadüf değil aslında. Kırmızı ve turuncu da en güçlü sıcak renklerden. Maviden mora kadar uzanan renk skalası ise soğuk renkleri temsil eder ve insanda sakinlik hissi uyandırır.


Doğru renk seçimi nasıl yapılır?

Bir mekan için doğru renk seçimi yapmak için mekanın boyutu, hangi amaç için kullanılacağı, ışığı hangi yoldan elde ettiği gibi birçok noktayı gözden geçirmek gerekiyor. Küçük mekanlarda koyu, parlak ve neon renklerden uzak durulmalı. Mekanı daha geniş algılamak için açık tonlara başvurun. Renk paletinizi beyaz bir zemin üzerinde yan yana boyayarak oluşturabilir ya da karteladan kesip yapıştırarak renk uyumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.


Konuyla ilgili diğer yazılarımız

Dekorasyonda 'endüstriyel' trend
Dekorasyonda maskülen tarzdan hoşlanıyorsanız bu yeni trend tam size göre! Endüstriyel dekorasyon trendinin kullanım şekilleri konusunda Pudra.com’dan ilham alabilirsiniz.

Dekorasyonda örgü detayları
Soğukların başladığı bugünlerde, evinize sıcaklık katmak için kullanabileceğiniz örgüden yapılmış aksesuar örnekleri Pudra.com’da.

Dekorasyonda kırmızı nasıl kullanılır?
Pudra.com'un ev dekorasyonunda kırmızıyı nasıl kullanmanız gerektiğine dair çok özel önerileri var.

Evinizi ısıtacak dekorasyon önerileri
Dışarıda her ne kadar soğuk ve karanlık bir hava olsa da, yaşadığımız mekanlara sıcacık bir görünüm vermemiz mümkün.

Canan YOLAÇ

ARCHIVE

    YOU MAY ALSO LIKE