Yves Saint LaurentLouis VuittonRaybanMichael KorsMiu MiuBeymenBurberryDolce&GabbanaH&MIntımıssımıVogueChanelPierre CardinMangoMassimo DuttiAlexander McQueen Michael KorsMoschinonet-a-porterPradaRalph LaurenTrendyolZaraRoberto CavalliGiorgio ArmaniVersaceGivenchyHermesHotiçBoynerCalvin KleinStradivariusFred Perry

GENÇLİK PINARI MALTA

17-04-2015

Balıkçı kasabalarından renkli gece hayatına, tarih kokan sokaklarından plajlarına kadar size gençlik enerjisi verecek, bütçe dostu bir ada!Tatillerin en dertsiz tasasızı, kesinlikle bütçe dostu ve yakın mesafe olanıdır! Malta’da ise bizim için tüm bu özellikler fazlasıyla mevcut. Sezonda Air Malta ile gidiş-dönüş uçak biletinizi, Bodrum gidiş-dönüş uçak biletinden daha ucuza alacağınız garanti! Konaklama ise 4-5 yıldızlı otellerde az rastlanır cinsten uygun fiyatlara gerçekleşirken, yeme-içme de bu durumda mütevazi bir şekilde yerini almış! O zaman ver elini Malta!Adada yabancı dil okullarının fazla olmasından dolayı genç nüfus her yerde. Bu yüzden adanın yaş ortalamasını yükselttiğinizi düşünmek ilk başta can sıkıcı olsa da eğlenceli tarafı daha ağır basıyor. Ada tatilde beklentilerinizi size sunmak için hazır, yapmanız gereken şey, en rahat kıyafetlerinizle bu ahenge uyum sağlamak. İster otelinizden günübirlik şoförlü otomobil kiralayıp (dört kişi olunca kesinlikle çok daha hesaplı, o yüzden biz bunu tercih ettik) tüm adayı gezin, ister toplu taşıma araçlarını kullanın, adayı iki günde karış karış biliyor olursunuz. Bir gün için şoförlü araç kiralamanın faydaları, tüm turistik yerleri görmeniz için hızlı bir paket sunuyor olması. Ayrıca trafik soldan işlediği için uyum sağlamanız çok zor, hem de Maltalılar çok kötü araba kullanıyorlar! Siz en iyisi huzurlu bir tatil için şoförlü aracınızı yamacınıza alın.Her hafta cumartesi günleri olan “festa”lara mutlaka katılın! Aziz resminin bir müzik grubu eşliğinde sokak sokak dolaştırıldığı dinsel geçit töreniyle başlar “festa”. Süslenen sokaklar, kurulan tezgâhlar, coşulan eğlenceleri ile görülmeye ve katılmaya değerdir. Bu arada Malta dünyaca ünlü filmlerin seti haline gelmiş durumda. Bu filmlerin en ünlüleri ise Troya ve Gladyatör.

Buram buram tarih kokan Valletta (Unesco Dünya Mirası listesinde) sokaklarını keşfe çıkın, küçük, şirin dükkânların sıra sıra olduğu bu eski şehirde gezintinizi mümkünse 18.00’den önce yapmaya çalışın. Çünkü o saatte bir anda dükkânlar kapanıyor ve bölge hayalet şehir moduna hızlı bir geçiş yapıyor. Bu durumda bölgenin en güzel taraflarından biri, yukarı Barrakka bahçelerinde günbatımını izlemek! Sizi adeta bir zaman yolculuğuna çıkartacak olan Mdina bölgesi ise adanın genel dokusunun çok dışında, görsel bir şölen sunuyor. Şövalyelerin ruhunu en çok hissedeceğiniz bölge olmasının yanında en önemli yapılar da yine burada bulunuyor.

Adanın neredeyse sembolü haline gelen goblenler ve danteller neredeyse her yerde! Vintage sevenlerin bu tezgâhlardan elleri boş dönmeleri imkânsız. Adanın küçük kardeşi durumunda olan Gozo adası ise plajları ve Akdeniz’in en iyi dalış merkezlerinden birkaçının burada bulunması sayesinde naif ada konumuna hareket katıyor. Ramla en popüler plaj.
 

ADANIN GÖZBEBEĞİ: BLUE LAGOON

       Malta’da onlarca ve çeşit çeşit plaj olmasına rağmen açık farkla en güzel deniz Comino’da bulunan Blue Lagoon! Adanın en ünlü plajlarını denemiş olmamıza rağmen burası gönlümüzü fethetti. Cam gibi bir deniz, beyaz kumlar, harika kayalar ve harika bir manzara... İşte bütün bunlar tatilinizin yıldızlı olması için en önemli etkenler! Buraya sabahın erken saatlerinde gitmenizi tavsiye ederiz, çünkü adanın gözbebeği olduğu için yoğun bir ilgi söz konusu. Buradaki büfelerdeki yiyecekler de oldukça lezzetli.
     
Ufacık tefecik görünen restoranların çoğunun mutlaka terası veya balkonu var. Bu mütevazı mutfaklardan dev lezzetler çıkıyor. Dünya starlarının lezzet durağı haline gelen Peppino’s’ta Brad Bitt, Madonna, Orlando Bloom, Tom Hanks, Oliver Stone gibi onlarca ünlü yemek yemiş. Muhteşem bir manzaraya sahip olan Terrazza’nın hem şık hem de çok geniş bir terası var. Buranın hastası olmanız için fazlasıyla sebep bulacaksınız. Limandaki restoranlarda ise hemen hemen her çeşit yemeğe ulaşabilirsiniz. Yan yana dizili olan bu popüler yerde bizim tavsiyemiz, Ambrosia.

Cihangir’in meşhur Smryna’sını Valletta da bulduk, adı Angelica! Bulmuşken tabii ki keyif yapmadan ve leziz yemeklerini tatmadan bırakmadık. Siz de uğrayın ve tadını çıkartın. St. George’s Bay bölgesindeki barlar sokağına gittiğinizde, bar yerine sokaklarda eğlenen genç kalabalığın içine katılıp sabaha kadar eğleneceksiniz. Adanın diğer popüler gece kulübü ise Axis.
 

Bunları yapmadan dönmeyin

*Ada’nın en önemli mimari yapılarından biri olan St. Jean Katedrali’nde dilek tutup mum dikmeden
*Barrakka bahçelerinde güneşi batırmadan
*Misrah Ir-Repubblika’daki (Cumhuriyet Meydanı) kafelerde buz gibi yerel bira olan CISK Leger içmeden
*Gümüş ve cam atölyelerini gezmeden
*Küçük balıkçı kasabalarını gezmeden
*Uçsuz bucaksız derinlere tüple dalmadan
*Kötülüklerden koruması için “Osiris’in Gözü”nü almadan

Canan YOLAÇ

ARCHIVE

    YOU MAY ALSO LIKE