Yves Saint LaurentLouis VuittonRaybanMichael KorsMiu MiuBeymenBurberryDolce&GabbanaH&MIntımıssımıVogueChanelPierre CardinMangoMassimo DuttiAlexander McQueen Michael KorsMoschinonet-a-porterPradaRalph LaurenTrendyolZaraRoberto CavalliGiorgio ArmaniVersaceGivenchyHermesHotiçBoynerCalvin KleinStradivariusFred Perry

Yeraltı Şehirleri

07-01-2015


Barry Troglodyte Village - Fransa

Yeraltı şehirlerinin belki de en eskilerinden, 1500 yıllık Barry Trodlodyte Village (Village troglodytique de Barry), Fransa’nın güneyine kurulmuş ve kısa süre içerisinde hızla genişlemeye devam etmiş. Bu genişlemeyi 19. yüzyıla dek sürdüren şehir; fiziki sınırlarına ulaşmasının ardından, mecburi yıkımına kendiliğinden başlamış. Ve 20. yüzyıl başına dek, son konukları olan bir dul ve onun hizmetkarını da ağırladıktan sonra saklama/ koruma görevini sonlandırarak kendini bitki örtülerinin işgaline bırakmış.


RÉSO - Montreal


Diğerleri kadar tarihi bir geçmişi olmasa da, günümüz şehir anlayışına birebir uyan Montreal’in yeraltı şehri, toplamı 20 mili bulan bir ulaşım ağına sahip. İçerisinde, diğerlerinden alışık olmadığımız haliyle; alışveriş merkezleri, kafeler ve bankalar, barındıran modern yeraltı şehri –ya da yer altına gömülü AVM’ler de denebilir, yer üstünde yer alan şehir ile 120 farklı noktadan bağlantı sağlıyor. Adeta üstünde taşıdığı şehrin tüm inorganik dokusunu yutan bu yeraltı şehrinin %80 ofislerden oluşurken geriye kalan yüzde ise reklam alanlarına ayırılıyor. Reklam panolarının bitki örtüsüne dönüştüğü bir şehri tahayyül etmek için birebir.


Moose Jaw - Kanada


Kanada’nın güneyinde Saskatchewan’da yer alan Moos Jaw, endüstriyel bir şehir olması sebebiyle kulağa sıkıcı gelse de, şehrin derinlerine inildiğinde farklı bir manzara sunuyor. Dosyamızda bulunması sebebiyle tahmin edebileceğiniz gibi, şehrin altında yer alan birbirine bağlı tünellere sahip. 1908 yılı itibarıyla temelleri atılan ve doğal gaz sistemi olarak tasarlanan bu tüneller, bir süre sonra Yellow Peril adı verilen, Asyalıları hedef alan ırkçı saldırılardan kaçmak isteyen Çinli işçilerin sığınağı haline geldi. 1920’ler esnasında ise tabir-i caizse kötü yola düşen tüneller, kaçakçılığın merkezi oldu. Günümüzde ise şehrin en turistik bölgelerinden biri olmayı sürdürüyor. Eskisi kadar heyecanlı olmasa da görmeye değer.


The Underground City - Beijing 


Bu şehirde durum biraz karanlık ve hikaye bilindik. Eski çağlarda gerçekleştiği üzere, yer üstüne sığmayan yığınlara yer açmanın ötesinde, öncelikli olarak şehri korumak amaçlı yapılan devasa bir ‘duvar’ olarak tasarlanan yer altı şehri 1970’lerde inşaa edildi. Şehir kısa süre içerisinde, turistlerin ilgisini çeken eğlence parkı haline gelmesinin yanı sıra, yer üstündeki konut fiyatlarını karşılayamayan servis sektörü çalışanlarının gerçeğe paralel dünyaları olarak da görülebilir.


Kapadokya – Derinkuyu


Yeniden ırkçılık vesilesi ile kurulan bir yeraltı şehri ile karşı karşıyayız. Bu kez tarih 7-8. yüzyılları gösteriyor. Hristiyanların inşaa ettiği ve yaklaşık 50 bin kişiyi saklayabilecek kapasitedeki yeraltı şehri; Kapadokya’nın coğrafyasının da elverdiği üzere kolayca kazıp şekillenebilen toprağı, 20.000 konutluk ve yaklaşık 600 girişi olan bir şehir inşaa edilebilmesinin önünü açmış ve geriye bu harika ve devasa kenti bırakmış.
 

Canan YOLAÇ

ARCHIVE

    YOU MAY ALSO LIKE